News

Academic Awards handed out to students

4/28/2014

Murray State College honors students who have achieved academic excellence in several subjects. Awards are handed out to students during two ceremonies. Ardmore students received their certificates at the Goddard Center on April 8. The ceremony for Tishomingo students was held on April 24 at 6:00 p. m. in the MSC Ballroom.

Awards presented at the Tishomingo Ceremony


Freshman Outstanding Ag Student: Katey Rowland
Sophomore Outstanding Ag Students: Dakota Stanglin, Meaghan Moody, Jacob Custer
Workhorse Award: Mat Grover, Clay Franetovich, Bradley Sullivan
Academic Excellence in Agriculture: (pictured below l-r) Agriculture and Related Technologies Chair Jody House, Clay Franetovich, Dakota Stanglin, Meaghan Moody, Jacob Custer, Katey Rowland, Mat Grover, Instructor Brian Cothran, Bradley Sullivan, Instructor B. T. Ferguson
 Academic Awards Recipients - Agriculture
Outstanding Art Students: Jordan Scott, John Watson, Lindsay Gott (pictured below with Instructor Mary Rixen)
 Outstanding Art Award
Academic Excellence in Sociology: Collin Gordon
Academic Excellence in Psychology: Meagan Blake (pictured below with Instructor Derek Dodson)
 Meagan Blake
Academic Excellence in Business Administration: Richard Kelly (pictured below with Instructor Randy Tanner)
 Richard Kelly
Academic Excellence in Child Development: Kristina Polk, Janette Keeton, Mindy Caras
Outstanding Theatre Award: Molly West, Maggie Payne, Taylor Broom, Samantha Golden, Danielle Dameron, Jakki Dameron, Richard Kelly, Charlesana Gibbons-Perry
Outstanding Theatre Award: (pictured below, l-r) Instructor Lisa Coulter, Richard Kelly, Charlesana Gibbons-Perry, Maggie Payne, Danielle Dameron, Molly West, Taylor Broom and Jakki Dameron
Outstanding Theatre Students
Academic Excellence in English: Lindsay Gott
Academic and Mechanical Excellence in Freshman Gunsmithing: Michael Tynes
Academic and Mechanical Excellence in Sophomore Gunsmithing: Nick Boudreau
Academic and Mechanical Excellence in Gunsmithing: (pictured below l-r) Michael Tynes, Gunsmithing Program Chair John Bohon, Nich Boudreau
Outstanding Gunsmithing Students
Academic Excellence in History: John McKay
Academic Excellence in Mathematics: Daniel Arthur
Outstanding Music Award: Danielle Dameron, Lindsay Gott (pictured below with Language Arts Chair & Music Instructor Ginger Cothran.)
Outstanding Music Students
Academic Excellence in Freshman Nursing: Kelli Robertson Rowton (pictured below with Nursing Chair Robin Coppedge)
Outstanding Nursing Student
Achievement Award in Phi Beta Lambda: Michael Kellner, Benito Bocanegra
Achievement Award in Phi Beta Lambda: (l-r) Business and Information Technology Interim Department Chair & PBL Adviser Kathy Bowen, Michael Kellner, Benito Bocanegra, Instructor & PBL Advisor Randy Tanner
 Outstanding PBL Students
Outstanding Phi Theta Kappa Member: Audrea Neblett (pictured below with Instructor and PTK Adviser Christy Uzzel)
Audrea Neblett
Academic Excellence in Physical Science: Michael Kellner
Academic Excellence in General Zoology: Jared Nenninger
Academic Excellence in Anatomy and Physiology I: Crockett Ladd
Academic Excellence in Anatomy and Physiology II: David Boles
Academic Excellence in Conservation: Jacob Howell
Academic Excellence in Principals of Biology: Sara Peercy
Academic Excellence in Physics: Candice Burchett
Academic Excellence in Science: (l-r) Department Chair Aaron Elmer, Instructor Michele Elmer, Jacob Howell, Jared Nenninger, Michael Kellner, Crockett Ladd, Sarah Peercy, David Boles, Candice Burchett
 Outstanding Science students
Academic Excellence in Freshman Veterinary Technology: Sara Callaway, Carola Christensen
Academic Excellence in Sophomore Veterinary Technology: Cara Calvert
Veterinary Technology Achievement: Taylor Smith
Veterinary Assistant Academic Excellence Award: Kassie Parsons
Veterinary Technology Award Recipients: (l-r) Co-Chair Laura Sandmann, Carola Christensen, Sara Callaway, Co-Chair Debbie Reed, Cara Calvert, Taylor Smith, Technician Christen Puckett-Smith
Outstanding Veterinary Technology Students
Academic Excellence in Heath, Wellness and Human Performance: Connor Counce, LaShanda Green (pictured below with MSC Instructor Brian Cothran)
LaShanda Green

Awards Presented at the Ardmore Ceremony


Academic Excellence in Psychology: Glenn Hughes
Academic Excellence in Sociology: Kathy Shayani Manning
 
Academic Excellence in Business Management-Legal Assist Option: Tonya Fussell (above, with Kathy Bowen, interim department chair-business & information technology)
 
Academic Excellence in Business Administration: Candace Smith (above, with Kathy Bowen, interim department chair-business & information technology)
Academic Excellence in Business Management: Cynthia Jones

Academic Excellence in Business Management - MOA Option: Megan Wylie (above, with Kathy Bowen, interim department chair-business & information technology)

Academic Excellence in Child Development: Marisa Shanholtzer (above, with Amy McCain, department chair - child development)
Academic Excellence in Computer Science: Brian Holland

Academic Excellence in English: Lyndsay Key (above, with Ginger Cothran, department chair-language and Fine Arts and Sharon Burris, English faculty)

Academic Excellence in Government: Ginger Isaman (above, with Kirk Rodden, department chair-social studies)

Academic Excellence in History: Christopher Reid (above, with Kirk Rodden, department chair-social studies)

Academic Excellence in History: Jordyn Naugle (above, with Rebecca Jacobs-Pollez, faculty -social studies)
Academic Excellence in History: John McKay
Academic Excellence in Mathematics: Kaytlin Williams

Achievement Award in Phi Beta Lambda: Carolyn Vanderburg (above with PBL advisers Syed Hasan and Kathy Bowen)

Who's Who in Phi Beta Lambda: Raymond Lain (above with PBL advisers Syed Hasan and Kathy Bowen)

Outstanding Phi Theta Kappa Member: Jordyn Naugle (above right)
Outstanding Phi Theta Kappa Member: Victoria Yates (above left, with PTK advisers Rebecca Jacobs-Pollez and Christy Uzzel)
Outstanding Phi Theta Kappa Member: Joshua Albert

Academic Excellence in Anatomy and Physiology I: Amanda Polzien (above with Don Loving, science faculty)

Academic Excellence in Earth, Space, and Environment: Elizabeth Verardi (above with Don Loving, science faculty)

Academic Excellence in General Biology: Whitney Henderson (above, with Charles Yesudas, science faculty and Dr. Aaron Elmer, department chair-science)

Academic Excellence in General Zoology: Meagan Hinds (above, with Michele Elmer, science faculty and Dr. Aaron Elmer, department chair-science)

 

 

Back to News Listing
Murray State College Provides Opportunities for
Student Learning, Personal Growth, Professional Success, and Community Enhancement.